Fotoksiążki to coraz popularniejsza forma, w jakiej możemy przechowywać wspomnienia uchwycone cyfrowymi aparatami fotograficznymi. W dobie fotografii cyfrowej niewielu z nas decyduje się już na wywoływanie poszczególnych zdjęć, jak robiliśmy to jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy wciąż popularne były aparaty analogowe. Dziś wywołanie setek zdjęć z wakacji wydaje się już właściwie bezcelowe, skoro wciąż mamy do nich dostęp na komputerze czy telefonie. Istnieją jednak okazje, przy których warto zdecydować się na materialny sposób uwiecznienia wspomnień. Kiedy najczęściej decydujemy się na wykonanie fotoksiążki, z jakim kosztem się to wiąże i co to tak właściwie jest? Sprawdzamy!

Spis treści:
Co to takiego i jak wykonać projekt?
Nowoczesne albumy na specjalne okazje
Cenniki i rozmiary

Czym są fotoksiążki i jak zaprojektować je za pomocą specjalnych programów online?

Fotoksiążki to nowoczesne albumy ze zdjęciami, które możemy zaprojektować za pomocą specjalnych programów dostępnych online na oficjalnych stronach firm zajmujących się drukiem tego typu artykułów. Ich konstrukcję wyjaśnia właściwie w pełni sam termin „fotoksiążka” – wydrukowane zdjęcia umieszcza się bowiem w specjalnym, mającym kształt książeczki albumie. Jest to więc coś w rodzaju tradycyjnego albumu na zdjęcia – z tą różnicą, że tu nie umieszczamy fotografii w specjalnie do tego przeznaczonych okienkach czy foliowych kieszonkach. Są one bowiem nadrukowywane bezpośrednio na strony albumu.

W zależności od naszych preferencji gotowy album może mieć formę niewielkiego zeszytu o zaledwie kilkunastu stronach i okładkach wykonanych z nieznacznie tylko grubszego papieru lub profesjonalnie szytej księgi o twardych oprawach, mającej nawet kilkadziesiąt czy wręcz ponad 100 stron. Największe albumy książkowe mieszczą nawet do 200 stron, z których na każdej możemy – w zależności od wybranego szablonu i rozmiaru strony – umieścić jedno lub więcej zdjęć.

Album ze zdjęciami

Jak zrobić fotoksiążkę?

Aby zrobić własną fotoksiążkę, musimy zacząć od znalezienia odpowiedniej firmy oferującej usługi z tego zakresu. Większość z nich zaoferuje nam możliwość wykonania albumu według naszego własnego projektu. Służą do tego specjalne programy dostępne online lub po pobraniu na nasz komputer.

Na przykładzie programu dostępnego na stronie Foto-Książki możemy się przekonać, że dzięki dobremu programowi uzyskujemy nie tylko możliwość wgrania zdjęć, które chcemy umieścić w naszym nowoczesnym albumie, oraz ustawienia ich we właściwej kolejności i opatrzenia odpowiednimi opisami. Odpowiedni program pozwoli nam również za pomocą prostych w obsłudze i bardzo intuicyjnych opcji wyboru ustawić technikę druku, kolor papieru, na jakim mają być drukowane zdjęcia, a także rodzaj papieru (matowy lub błyszczący), sposób oprawy (oprawa zeszytowa lub szyta) oraz jej grubość i rodzaj folii zabezpieczającej, która podobnie jak papier może być matowa lub błyszcząca.

Podobnie jak większość dobrych programów również nasz zapewnia możliwość skorzystania z gotowych szablonów, które świetnie sprawdzą się przy albumach zawierających zdjęcia określonego typu. Inną oprawę graficzną wybierzemy bowiem do książki zawierającej zdjęcia z wakacji, a inną do pamiątkowego albumu z chrztu. Do każdej z okazji dopasowane są tu różne rodzaje oraz kolory tła, a także specjalne ramki oraz różne fonty. A przy tym wszystkim dzięki łatwości obsługi naszego programu zaprojektowanie własnego albumu ze zdjęciami zajmie nam maksymalnie 30 minut, a realizacja zamówienia może rozpocząć się już w ciągu 24 godzin od złożenia zamówienia.

Fotoksiążka, czyli idealna pamiątka ze chrztu czy 18 urodzin!

Jeszcze jednym czynnikiem, który odróżnia fotoksiążki od tradycyjnych albumów, jest możliwość wykonania niewielkiego tematycznego albumu zawierającego wyłącznie zdjęcia z jednego wydarzenia – na przykład chrztu nowego członka rodziny czy 18 urodzin ważnej dla nas osoby. Nie musimy więc od razu decydować się na opasłe tomiszcze przeznaczone do pomieszczenia kilkudziesięciu czy nawet ponad stu zdjęć, jak często zdarzało się to w przypadku tradycyjnych albumów fotograficznych. Z czasem stawały się one przez to coraz bardziej chaotyczne, a pomimo jednoczesnej możliwości wywołania maksymalnie 36 zdjęć ich podpisywanie bywało męczące i często po prostu w połowie albumu podpisy przestawały się pojawiać.

Dlatego też jeżeli nie zależy nam akurat na „wywołaniu” wszystkich ważnych zdjęć, które wykonaliśmy w ciągu ostatnich kilku lat, warto zacząć od wykonania niewielkiego fotoalbumu dotyczącego tylko jednej okazji. W dobie zdjęć cyfrowych coraz częściej bowiem toniemy w setkach średniej jakości zdjęć, które tak naprawdę przejrzane zostają po wykonaniu raz czy dwa razy, a później giną gdzieś w odmętach tysięcy plików. Część z nich bezpowrotnie tracimy przy awariach komputerów czy smartfonów, a część pozostaje gdzieś w odmętach dysków zapomniana i zagubiona, niemal nie do odnalezienia nawet wówczas, gdy bardzo nam na tym zależy. Aby nie dać się im przytłoczyć, warto zastanowić się, które z nich chcielibyśmy zachować, aby mieć do nich dostęp za kilkanaście lat. Zdjęcia ze ślubu i wesela? Z podróży poślubnej? A może z chrztu każdego z naszych dzieci? Wybierzmy zdjęcia i zaprojektujmy własną fotoksiążkę!

Sposób na zachowanie materialnej pamiątki

Wiemy już, że nowoczesne albumy fotograficzne w formie zeszytów czy książek są świetnym pomysłem, aby zachować materialną pamiątkę z najważniejszych wydarzeń w życiu, a chrzest czy 18 urodziny to zaledwie dwa przykłady sytuacji, które warto uwiecznić w nieco bardziej trwały sposób niż tylko za pomocą aparatu w smartfonie. Możemy wykonać także fotoksiążki z komunii, ślubów, a nawet z udanych wakacji czy ciekawego weekendowego wyjazdu. Będą one z pewnością stanowiły lepszą i mniej podatną na działanie czasu pamiątkę niż pełen folder często wielokrotnie powtarzających się ujęć zachomikowany gdzieś na zewnętrznym dysku czy nawet w którymś z popularnych mediów społecznościowych. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że nasze dziecko wróci kiedyś do wydrukowanego albumu, tak jak my wracamy dziś do opasłych tomów wypełnianych przez naszych rodziców i dziadków fotografiami z aparatów analogowych czy dawnych studiów fotograficznych. Istnieje również ogromne prawdopodobieństwo, że dzisiejsze największe serwisy społecznościowe nie będą już wówczas funkcjonować tak, jak dziś, a dostęp do umieszczanych w nich teraz fotografii może być co najmniej utrudniony.

Aparat fotograficzny i album do zdjęć

Bardziej analogowe rozwiązanie dla dziadków i pradziadków

Wydrukowany profesjonalnie nowoczesny album ze zdjęciami to jednak nie tylko coś, co przetrwa prawdopodobnie znacznie dłużej niż pamięć naszego obecnego smartfona czy nawet zewnętrzne serwery Facebooka czy Instagrama. To również sposób, w jaki zdjęciami z ważnych momentów możemy podzielić się z mniej obeznanymi w nowoczesnych technologiach członkami rodziny. O ile kilkulatek świetnie poradzi sobie z obsługą laptopa czy tabletu – o ile w ogóle będzie zainteresowany oglądaniem zdjęć – o tyle babcie i dziadkowie wciąż cenią sobie papierowe fotografie, które można po prostu wziąć do ręki i powiesić na ścianie czy oprawić w ramkę.

Idealnym prezentem dla nich będzie więc nieco bardziej nowoczesna forma albumu, w którym zawarte zostaną wszystkie najważniejsze zdjęcia dotyczące choćby uroczystości chrztu wnucząt i prawnucząt, a także fotografie z okresu przedszkolnego i szkolnego, a następnie z osiemnastych urodzin, kolejnych ślubów i narodzin kolejnych pokoleń członków rodziny. Wspólne przeglądanie zdjęć w formie książeczek młodszym z nas może natomiast przypomnieć czasy, gdy na rodzinnych spotkaniach z okazji świąt czy urodzin lub imienin któregoś z członków rodziny zdarzało nam się razem przeglądać albumy z odwiecznym pytaniem skierowanym w stronę naszych rodziców czy dziadków – „a kto to?”. W odróżnieniu od zdjęć z aparatów analogowych, które tylko niektórzy z nas wytrwale podpisywali na odwrocie czy na specjalnych tekturkach załączonych do albumów, nowoczesne drukowane albumy gwarantują nam możliwość opatrzenia każdego ze zdjęć krótkim podpisem, dzięki któremu wszelkie wątpliwości zostaną szybko rozwiane.

Ceny fotoksiążek – czy tanie są tylko minialbumy?

Ceny fotoksiążek różnią się oczywiście w zależności od typu i rozmiaru książki, jaką chcemy zamówić, niemniej jednak nie oznacza to, że tanie są tylko mini albumy, a za każdą większą książkę będziemy musieli zapłacić krocie. Cena z pewnością będzie także uzależniona od formy i materiału oprawy, na jaką się zdecydujemy, a także od ewentualnych dodatkowych elementów, takich jak choćby spersonalizowany grawer. Dodatkowe koszta wiążą się także z dodawaniem kolejnych stron do naszego nowoczesnego albumu ze zdjęciami. Zanim przyjrzymy się bliżej cennikowi, sprawdźmy najpierw, jakie rodzaje produktów mogą nas zainteresować, jakie oprawy możemy do nich dobrać, w jakich rozmiarach są one dostępne i ile stron może mieć każdy z nich.

Rodzaje i rozmiary produktów

Na naszej stronie internetowej dostępne są trzy podstawowe formy, w jakich możemy „wywołać” nasze zdjęcia – zeszyt, książka lub album. We wszystkich z nich do wydruku zdjęć wykorzystywany jest wysokiej jakości papier satynowy do wydruków cyfrowych (160 g/m2).

Fotozeszyty

Wbrew pozorom fotozeszyty nie muszą wcale być najcieńsze. Mogą one mieć od minimum 24 do maksymalnie 120 (w przypadku fotozeszytu mini o wymiarach 14 x 21 cm) lub 200 (w pozostałych przypadkach) stron. Zgodnie z nazwą fotozeszyty szyte są zeszytowo i mają miękką oprawę, wykonaną z papieru o wadze 350 g/m2. Papier okładki zabezpieczony jest folią – w zależności od wyboru klienta – błyszczącą lub matową. Ten format nowoczesnego albumu na zdjęcia dostępny jest w czterech rozmiarach:

  • mini: 14 x 21 cm,
  • mała panorama: 21 x 15 cm,
  • elegancka: 21 x 21 cm,
  • klasyczna: 21 x 30 cm.

Fotoksiążki

Szerszy wybór rozmiarów zapewnia nam kategoria książek ze zdjęciami, które mają twardą oprawę i są zszywane metodą BooxTer. Ponadto ich okładka może zostać przez klienta spersonalizowana i podobnie jak w przypadku zeszytów jest zabezpieczana błyszczącą lub matową folią. Dostępne są jednak również okładki materiałowe. Tu dostępne rozmiary to:

W zależności od wybranego rozmiaru, gotowa książka może mieć od 24 do 120 (rozmiar kompaktowy i mini) lub 200 (pozostałe opcje) stron.

Albumy i albumy foto

Dostępne w ofercie firmy albumy i albumy foto wyróżniają się z oferty dzięki nanoszeniu wydruku na grube i sztywne przekładki wykonane z papieru o wadze 350 g/m2. W przypadku wyboru albumu zdjęcia drukowane są najpierw na papierze satynowym – podobnie jak w innych produktach firmy. W przypadku albumów foto są one drukowane na profesjonalnym papierze fotograficznym Fuji Silk. W przypadku albumów i albumów foto dostępne wymiary są takie same jak w przypadku fotozeszytów. Dostępna jest jednak również opcja Panorama XXL o wymiarach 45 x 30 cm. Albumy i albumy foto mogą mieć od minimum 10 do maksimum 50 stron.

Nie tylko książki, czyli co jeszcze możemy zrobić z naszych zdjęć?

W ofercie firmy znajdziemy jednak nie tylko albumy, książki i zeszyty. Możemy tu zlecić również wykonanie z przesłanych przez nas zdjęć takich produktów jak:

  Kuferek na fotografie

Cennik

Ceny fotozeszytów zaczynają się już od 45 zł w przypadku rozmiaru mini i sięgają maksymalnie 74 zł w przypadku rozmiaru eleganckiego i klasycznego. Za 6 zł możemy tu mieć dodatkowe 8 stron, jeżeli wybierzemy rozmiar mini, lub 4 strony, jeżeli wybierzemy którykolwiek z pozostałych rozmiarów.

Jeśli chodzi o książki, ich ceny mieszczą się w przedziale od 39 zł (mini) do 189 zł (XL poziome i pionowe). Dodatkowy koszt związany jest tu z grawerem na okładce – niezależnie od rozmiaru zapłacimy za to 31 zł – a także z wyborem oprawy materiałowej, która – także niezależnie od wybranego rozmiaru – kosztuje 20 zł. Tu również dopłata w wysokości 6 zł pozwala na dodanie dodatkowych stron, choć ich liczba zależy – ponownie – od wybranego przez nas rozmiaru książki.

Za album zapłacimy od 50 do 95 zł, za album foto od 100 do 130 zł. Jeśli chodzi o grawer i materiałową oprawę obowiązuje tu ten sam cennik, co w przypadku książek. Album Panorama XXL to jednak koszt wysokości 255 zł. W przypadku albumów i albumów foto dopłata w wysokości od 10 do 15 zł pozwala nam na dodanie kolejnych 2 stron.

Na stronie dostępny jest również cennik fotoobrazów, zgodnie z którym za obraz zapłacimy od 65 zł (w przypadku wymiarów 30 x 30 cm) do 170 zł (za wydruk o wymiarach 100 x 100 cm). Pozostałe zamówienia wyceniane są indywidualnie, a ich ceny mogą być uzależnione od liczby zamawianych egzemplarzy. Jeżeli zdecydujemy się na zamówienie kilku fotozeszytów, książek czy albumów, którymi zamierzamy obdarować rodzinę czy przyjaciół, z pewnością również uda nam się znaleźć tu specjalne oferty i okazyjne ceny.

Płatności realizowane przez

Znajdź nas na: